Norwegian sai lentotoiminta- ja liikenneluvan Euroopan unionissa
Irlannin viranomaiset ovat myöntäneet lentotoimintaluvan (AOC) ja liikenneluvan Norwegian Air International Limitedille (NAI), joka on Norwegianin Dublinissa sijaitseva tytäryhtiö.
Irlannin viranomaiset ovat myöntäneet lentotoimintaluvan (AOC) ja liikenneluvan Norwegian Air International Limitedille (NAI), joka on Norwegianin Dublinissa sijaitseva tytäryhtiö.
Norwegian (NAS) julkisti tänään viime vuoden neljännen vuosineljänneksen ja vuoden 2013 tuloksen. Yhtiön raportoima tulos ennen veroja (EBT) on 437 miljoonaa Norjan kruunua. Yhtiön neljännen vuosineljänneksen tulos oli -283 miljoonaa Norjan kruunua. Vuotta 2013 leimasi matkustajamäärän voimakas kasvu, kansainvälinen laajentuminen ja kaukolentotoiminnan käynnistämisen aiheuttamat lisäkustannukset.
Norwegian vastaanotti eilen kaksi uutta Boeing 737-800 konetta, joista toinen oli järjestyksessään tuhannes Boeingin valmistama 737-800 Sky Interior -sisätiloilla varustettu kone. Koneiden sisätilat ovat aiempaa tilavammat ja ne tarjoavat lisämukavuutta muun muassa miellyttävän matkustamon valaistuksen ansiosta.
Norwegian (NAS) lennätti yli 1,5 miljoonaa matkustajaa tammikuussa 2014. Kasvua viime vuoden tammikuuhun verrattuna on 24 prosenttia. Käyttöaste nousi samaan aikaan, kun kapasiteetti kasvoi merkittävästi.
Yhtiö aloittaa kesän aikana uuden suoran lennon Helsingin ja Kyproksella sijaitsevan Larnakan välille. Reitti avataan jo 27.6.2014 eikä vasta heinäkuussa, kuten aiemmassa tiedotteessa mainittiin.
Norwegian jatkaa laajentumistaan ja on perustamassa henkilöstön tukikohtia New Yorkiin ja Fort Lauderdaleen. Yhdysvaltojen, Euroopan ja Aasian reiteille haetaan 300 matkustamohenkilökunnan edustajaa ja näistä paikoista kilpailee enemmän kuin 5 500 hakijaa.
Norwegian jatkaa kasvuaan avaamalla uusia reittejä. Yhtiö aloittaa kesän aikana uuden suoran lennon Helsingin ja Kyproksella sijaitsevan Larnakan välille.
AirlineRatings.com –sivusto valitsi Norwegianin Euroopan parhaaksi halpalentoyhtiöksi. Tuomaristo kiittelee yhtiön edistyksellistä tuotelaatua ja edullista hintaa.
Lentoyhtiö Norwegian on ensimmäinen eurooppalainen lentoyhtiö, joka avaa matkustamohenkilökunnan tukikohdan Yhdysvalloissa ja palkkaa samalla paikallista lentohenkilökuntaa. Lue lisää
Norwegian (NAS) lennätti joulukuussa yli 1,6 miljoonaa matkustajaa. Vuoden viimeisenä kuukautena yhtiön matkustajamäärä sekä kapasiteetti nousivat ja käyttöaste oli korkeampi kuin viime vuonna.
Norwegian avaa jälleen uuden Dreamliner reitin Eurooppaan New Yorkin JFK-lentokentältä. Uusin kohde on Norjan länsirannikon Bergen, “Portti Norjan vuonoille”. Reittiä aletaan lentää kerran viikossa 9.5.2014 alkaen.
Norwegian on allekirjoittanut sopimuksen kahden uuden Boeing 787-9 Dreamliner -lentokoneen hankinnasta. Koneet toimitetaan vuoden 2016 ensimmäisellä neljänneksellä. 787-9-malli on suurempi kuin 787-8, jolla Norwegian tällä hetkellä lentää kaukoreittinsä.